Oblicza diety redukcyjnej cz.3


I dziś ostatnia część dotycząca głównych aspektów diety redukującej masę ciała. Myślę,że najmniej się o nich mówi. O ile o metabolizmie już gdzieś, coś słychać (pisałam o tym tutaj) i o zmianie zachowania osób na diecie także (możesz poczytać tu), to kwasowość krwi i problemy krążeniowe są chyba rzadziej podejmowanym tematem.
  • Zaburzenia kwasowości krwi
W trakcie odchudzania do krwi przechodzą duże ilości kwasów tłuszczowych uwalniane z adipocytów podnosząc jej kwasowość (pH).Ponadto dieta wysokobiałkowa, skądinąd skuteczna, również przyśpiesza zakwaszenie krwi. Proces ten spotęgowany jest przez ograniczenie spożycia węglowodanów.
Pojawia się więc efekt uboczny w postaci zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej krwi. W środowisku o podniesionej kwasowości spalanie tłuszczy jest wolniejsze, a organizm zaczyna pożytkować energię z tkanki mięśniowej. Dla wyrównania tych zaburzeń zaleca się konkretne suplementy,ale o tym następnym razem.
  • Problemy krążeniowe
Nadwaga zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Niskokaloryczna dieta powinna zminimalizować zagrożenie ich wystąpieniem. Jednak paradoksalnie dieta niskokaloryczna może podnosić poziom homocysteiny (aminokwasu siarkowego, który zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych). Przyjmowanie trzech witamin z grupy B-kwasu foliowego, B6 i B12, wpływa na zahamowanie tego wzrostu, a nawet obniżenie poziomu homocysteiny.

Może znacie jeszcze inne aspekty diety odchudzającej?

Komentarze