Oblicza diety redukcyjnej cz.2


W dzisiejszej części problemów związanych z redukcją wagi chciałabym Wam opisać co dzieje się z beztłuszczową masą ciała.
Pierwsza część traktowała przede wszystkim o spadku metabolizmu i skutkach tego zjawiska O części pierwszej przeczytacie tutaj.Podczas diety redukcyjnej spowalnia metabolizm, poziom adrenaliny i noradrenaliny już po czterech tygodniach odchudzania wyraźna się obniża, skutkując zmęczeniem.
Wraz ze wzrostem zmęczenia i rozdrażnienia wzrasta ochota na jedzenie. Jest to moment, w którym człowiek znajduje się w sytuacji patowej, pomiędzy chęcią nadrobienia straconych kilogramów, a dręczącymi go wyrzutami sumienia.Przeżywaliście to kiedyś? Ja owszem.

A jak wygląda utrata beztłuszczowej masy ciała?

LBM (Lean Body Mass)- beztłuszczowa masa ciała. W jej skład wchodzi tkanka mięśniowa,kostna oraz narządy wewnętrzne. Wartość LBM zależy od budowy ciała jak i jego wysokości. Do ok.17 roku życia u kobiet i 23 roku życia u mężczyzn wskaźnik ten osiąga maksymalny wzrost.Później następuje okres stabilizacji, z czasem dokładniej po 40 roku życia, parametr ten ulega zmniejszeniu. Im większy jest LBM w ogólnej masie ciała, tym większa wydolność i sprawność motoryczna organizmu.
I dla przykładu, jak kształtuje się LBM w zależności od dyscypliny sportowej:

Dyscyplina
Wiek
Waga
LBM (%)
LBM (kg)
Maraton
30
58,0 kg
92,0
53,4
Sprinty
23
56,0 kg
88,0
49,3
Pływanie
17
57,2 kg
85,0
48,6

W badaniu Friendler, dowiedziono że po 21-dniowej diecie odchudzającej, podczas której kaloryczność posiłków zmalała o 40%, zdrowy mężczyzna może stracić 4 kg, z czego ponad połowę stanowią mięśnie i masa kostna! Tempo podstawowej przemiany materii zmniejszyło się w czasie doświadczenia o 10%.Związane jest to bezpośrednio z obniżeniem kaloryczności posiłków oraz z niezdolnością organizmu do wykorzystania rezerw tłuszczowych.
U kobiet utrata beztłuszczowej masy ciała była wyższa niż u mężczyzn.

Z kolei deficyt masy kostnej, podczas diety odchudzającej, może wynikać z :
  • spadku wydzielania hormonów, które sprzyjają budowie tkanki kostnej
  • wzrostu wytwarzania hormonów rozkładających tkankę kostną
  • zmniejszonego poboru wapnia z pożywieniem
  • ograniczonych zdolności układu pokarmowego do wchłaniania wapnia

ączenie do diety odchudzającej wapnia i białek pomaga utrzymać odpowiedni poziom beztłuszczowej masy ciała.

W następnej części opiszę trzeci, ostatni już aspekt diety redukcyjnej. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytaliście, byliście tutaj, to dajcie znać. Dziękuję za Wasze komentarze.