Rodzaje diet-alergie

Co to są alergie i nietolerancje pokarmowe?

Alergia pokarmowa


Prawdziwe alergie pokarmowe zdecydowanie częściej objawiają się u dzieci niż u dorosłych. Wiele dziei wyrasta z alergii pokarmowych. Osłabienie reakcji alergicznych następuje z reguły między 3 a 5 rokiem życia.
Organizmy niektórych ludzi w reakcji na składniki pożywienia, sierść, pyłki wytwarzają nadmierne ilości przeciwciała zwanego IgE (immunoglobulina E)- tego typu zespół nazywamy atopią. 
Podniesienie poziomu IgE powoduje błyskawiczną reakcję organizmu, która może przyjąć postać np.pokrzywki, a w najgorszym wypadku- wstrząsu anafilaktycznego. Objawy te występują już w kilka minut po spożyciu uczulającego składnika pożywienia. U osób z atopią, w odpowiedzi na alergeny zawarte w pokarmie występują również późne objawy w postaci egzem, astmy, migren. Dolegliwości te dają o sobie znać od kilku godzin do nawet kilku dni po spożyciu posiłku.
Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja na niektóre składniki pokarmowe może przejawiać się na wiele sposobów. Pewne substancje, na przykład kofeina zawarta w herbacie , kawie czy coca-coli, tyramina z żółtych serów, drożdży, czerwonego wina, czy też histamina obecna w piwie, serach, czekoladzie, i konserwach rybnych mogą wywołać cały wachlarz objawów, począwszy od migreny, poprzez wypieki, biegunkę aż po wymioty. Z kolei substancje zawarte w pomidorach i truskawkach sprawiają, że organizm wytwarza histaminę do krwioobiegu, to z kolei powoduje objawy w postaci wypieków i spadku ciśnienia krwi. Wrażliwość na te występujące powszechnie w naturze substancje chemiczne jest cechą osobniczą, i każdy z nas reaguje na nie inaczej.

Króciutko o tym, czym są alergie i nietolerancje pokarmowe.Uściślając alergia pokarmowa odnosi się do odpowiedzi układu immunologicznego.


Źródło: "Dieta dla alergików", red. D.Paprocka, wyd.SAMP Edukacja i Informacja, 

Komentarze

  1. Cenne informacje. Zbieram od niedawna tego typu wiadomości, bo u mojego synka zdiagnozowano alergię pokarmową, a wiedza zdobyta dzięki powyższemu wpisowi na pewno mi się przyda. Dzięki.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytaliście, byliście tutaj, to dajcie znać. Dziękuję za Wasze komentarze.