Dobra wędlina domowa, na co zwrócić uwagę?


Pytacie często jak przygotować dobre pieczenie albo mięsa, które chcielibyście wykorzystać jako wędlinę. W tym wpisie znajdziecie podstawowe wskazówki jak obchodzić się z mięsem aby było aromatyczne, wilgotne i nadawało się do zamrożenia, aby móc je potem wykorzystać w wygodnym dla was momencie. Zapraszam was po więcej informacji na ten temat. 


Aby przygotować wędlinę domową,  metodą pieczenia, należy mieć te trzy narzędzia:
 1. piekarnik
 2. folię aluminiową/rękaw do pieczenia/wodę/naczynie żaroodporne
 3. dobrą marynatę
PIEKARNIK

Takie podstawowe narzędzie, które różniąc się funkcjami pracy pozwoli na to aby folii/ rękawa używać bądź nie. Otóż, pieczenie mięs tłustych (karkówka, golonka, udka z kurczaka) może dziać się bez ww. Natomiast do mięs typu schab, szynka i łopatka, polecam używać ww. powłok lub piec na parze. Opcję termoobiegu wykorzystuję najczęściej, gdy mięso jest okryte. 

TEMPERATURA

Kolejnym aspektem dobrze wypieczonej sztuki mięsa jest temperatura piekarnika. Bardzo często aby zachować wilgotność mięsa, stosuję metodę długiego i wolnego pieczenia. W niskiej temperaturze. Pieczenie poniżej 100 st.C daje wg mnie najlepsze efekty. 

DODATKI

Pieczenie w rękawie/folii aluminiowej lub naczyniu żaroodpornym daje również dobre efekty. Zwłaszcza, gdy temperatura w piekarniku jest wyższa, czas pieczenia długi i sztuka mięsa chuda. Polecam korzystać z pieczenia z udziałem wody/pary. Zwiększa to dodatkowo nawilżenie mięsa i utratę płynów, które już w nim są. 

MARYNATA

To zdecydowanie jest temat, który sprawdziłam już na niejednej pieczeni. Co daje marynowanie? Przede wszystkim nadaje mięsom smak, pozwala skruszeć (jeśli jest taka potrzeba) i wyróżnia je między sobą. Marynowanie ma najlepsze efekty, gdy trwa minimum 12h. Choć mam i takie marynaty, które przyrządzam bezpośrednio przed wstawieniem do piekarnika i też się sprawdzają.  Do marynowania wielogodzinnego użyłam dla przykładu tego przepisu schab Maharani wilgotny i aromatyczny. A gdy nie miałam czasu upiekłam kurczaka w chrupiącej skórce. Wyszedł bardzo smaczny a czas marynowania to jedyne 15 minut. Wybór jednak zależy od gospodarza/gospodyni. Na co ma czas i ochotę. O marynatach będę pisać w osobnym poście. 

CHWILA CIERPLIWOŚCI

Na co jeszcze czekać? Czas trwania pracy piekarnika trwa od 60 minut do 240 minut. Wszystko zależy od rodzaju mięsa, efektu końcowego jaki chcecie osiągnąć. Najczęściej piekąc schab i szynkę , stosuję temperaturę 90 st. C. a czas to 60 minut. Karkówka, łopatka to mięsa, które przygotowuję w wyższej temperaturze, a czas na ich gotowość do wyjęcia to 90 minut i więcej. Istnieje także metoda: 1 kg mięsa=1 godzina pieczenia. Przyznam, że nie zdarzyło mi się piec sztuki mięsa mniejszej niż 1 kg. I myślę,że taka ilość to naprawdę minimum. Po pieczeniu warto dać mięsu odpocząć. Studząc się w naczyniu czy rękawie na pewno pozytywnie cię zaskoczy. Bądź cierpliwy, a i ty, i goście będziecie zadowoleni. 

Smacznych i "mokrych" wędlin! 

Komentarze

 1. Cenne rady. Lubię sama coś upiec nie koniecznie słodkiego i to zawsze ma smak dużo lepszy niż to co mamy w zwykłych sklepach. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Często piekę mięso z przeznaczeniem wędliny, Twoje rady uważam za trafione.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem fanem schabu pieczonego w rękawie, ale muszę spróbować też bez rękawu, za to z polewaniem!

  OdpowiedzUsuń
 4. świetny wpis. Do tej pory domowe wędliny piekła moja mama, ale może w końcu sama się odważę dzięki Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja robie wędliny w szynkowarze :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytaliście, byliście tutaj, to dajcie znać. Dziękuję za Wasze komentarze.