Łódzka "kranówka" czy jest najlepsza?



Już jest! Poznana i posmakowana. Łódzka woda, czy nadaje się do picia prosto z kranu? Jak smakuje? Jeśli szukasz jej w sklepie, na której półce ją znajdziesz? Już wyjaśniam.
Temat wody pojawia się i znika najczęściej w okresie upałów. Zatem czas na przypomnienie kilku istotnych parametrów dotyczących łódzkiej wody. Porównanie wody z Łodzi z jej sklepową konkurencją wydaje się być ciekawym tematem.

Łódzka woda - krótka charakterystyka

Łódzka woda pochodzi prawie w 100% ze studni głębinowych z pokładów: jurajskich, kredowych, trzecio- i czwartorzędowych. Jest to woda czysta, dobra i tania. Jej jakość jest ciągle monitorowana. Kupując wodę w plastikowych butelkach przepłacasz. 500 litrów wody z kranu kosztuje tyle, co 1,5 litra wody w sklepie. Wodę łódzką możesz pić z kranu. 

Łódzka woda - smak, cena, składniki




Łódzka woda a urządzenia gospodarstwa domowego.

Wiesz na pewno, że prawidłowe i dłuższe funkcjonowanie pralki, zmywarki czy piekarnika parowego wymaga ustawień względem wody. Ocenia się jej twardość. Twardość wody jest właściwością wody wynikającą z obecności w wodzie składników mineralnych, głównie węglanów, wodorowęglanów, chlorków, siarczanów (VI) oraz krzemianów wapnia i magnezu. Łódzka woda, badana z pierwszego półrocza 2018r. wskazuje na 10,8-12,1 (stopnie niemieckie) d/H, 1,93-2,16 mmol/l. Daje to łódzkiej wodzie miano wody miękkiej i średnio-twardej. Wynik jest na pograniczu tych dwóch skal.


Odpowiadając na zadane pytanie we wstępie: "na której półce w sklepie znajdziesz łódzką wodę" informuję, że woda wodociągowa z Łodzi składem przypomina popularne i reklamowane wody źródlane. Z różnicą, iż ta łódzka nie jest butelkowana. To, co jest istotne z punktu żywieniowego woda łódzka, jak każda wodociągowa w Polsce, składników mineralnym ma w swoim składzie poniżej 1000 mg/l. Jest to ilość minerałów sklasyfikowana dla wód źródlanych i stołowych. Oznacza to również, iż nie jest to woda lecznicza ani mineralna. 

Łódzka woda vs. inne miasta



Poniżej znajdziesz porównanie parametrów wody wodociągowej dla wybranych miast Polski. Składniki, które są dla mnie interesujące to: magnez, wapń oraz sód. Pierwszy ze względu na zmniejszenie napięcia nerwowego, przeciwdziała stresom, likwiduje zaburzenia pracy serca a także zapobiega chorobom nowotworowym. Wapń z kolei wpływa korzystnie na przemianę materii, jest podstawowym składnikiem kości i zębów, zapobiega osteoporozie. I sód, który reguluje gospodarkę wodną organizmu, odpowiadając za stan nawodnienia komórek i tkanek. 

Zobacz i porównaj jak wygląda skład mineralny wód w Polsce. 





Jeśli dane są dla ciebie niewyraźne, kliknij na zdjęcie, wtedy czcionka się powiększy. 

Czy teraz wiesz, która woda pretenduje do miana najlepszej? Napisz, z którego miasta jesteś i jak smakuje twoja woda! 

Dobrego dnia! 

Komentarze