Oliwki,które warto spróbować.


A gdyby tak przemycić do kuchni smak letnich podróży do Hiszpanii, Grecji albo Włoch? Możecie to zrobić zakupując lokalne oliwki, które co raz powszechniej nabyć można w sklepach związanych kulinarnie z danym regionem.


Do 1500 r. p.n.e. największymi producentami oliwy byli byli Grecy, zakładali plantacje na podbitych obszarach , w południowych Włoszech i a Afryce Północnej, a Rzymianie w Prowansji i na Półwyspie Iberyjskim.
W Grecji za ścięcie drzewa groziła kara śmierci!

Oliwka symbolizuje pokój i pojednanie oraz zwycięstwo, honor, dumę, wolność, sprawiedliwość i mądrość. A co wspólnego ma ze zdrowiem?

Oliwki dostępne są w sklepach przez cały rok, chociaż zbiera się je jesienią i zimą. Zielone mniej dojrzałe, są zbierane od połowy października do końca listopada, czarne od połowy listopada do początku lutego.
Surowe oliwki nie nadają się do zjedzenia, bo są twarde i zawierają gorzką oleuropeinę, glukozyd który najpierw trzeba zneutralizować. Najprostszą metodą, wciąż stosowaną w małych gospodarstwach,produkujących najpyszniejsze oliwki, jest moczenie w roztworze soli (jedna szklanka soli na 1 litr) i odlewanie gorzkiego płynu dwa razy dziennie.
W przemysłowej produkcji oliwki przeważnie kąpie się najpierw w ługu (wodorotlenek sodu), a potem od 6 do 12 miesięcy trzyma w słabym roztworze soli, aż do wystąpienia fermentacji mlekowej (oliwki czarne zmiękcza się w wodzie).


Masa owocu to w 14-40% tłuszcz, z czego 75% stanowi kwas oleinowy. Jest on głównym przedstawicielem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych,i występuje również w olejach rzepakowym,arachidonowym i przede wszystkim w oliwie z oliwek.

Oliwki są  korzystne dla układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, układu nerwowego, układu mięśniowo-szkieletowego,układu immunologicznego i układu pokarmowego.


Uwagi:
Jedynie osoby z chorobami serca i nadciśnieniem powinni kontrolować ilość spożywanych oliwek, ze względu na zawartość sodu.

Przy zakupie oliwek:
ROZMIAR (ma znaczenie tylko estetyczne):

  • od 3 do 5g oliwki średnie
  • większe niż 5 g oliwki duże
KSZTAŁT (wpływa na smak):
  • najbardziej sferyczne = najsmaczniejsze
  • pestki powinny łatwo odchodzić od miąższu 
  • stosunek miąższu do pestki 5:1
POCHODZENIE:
  • Hiszpania- MANZANILLA- oliwki z rejonu Sewilli, zielone średniej wielkości. Miąższ mięsisty i bardzo soczysty.
  • Włochy- LIGURIA- z Ligurii, o delikatnym smaku, uważane za wyjątkowo wykwintne, PONENTE- z Ligurii, czarne, łagodny smak, mało słone
  • Francja- PICHOLINE- z Prowansji, zielone, średniej wielkości,  o subtelnym słonawym smaku, NICOISE- z Nicei, drobne oliwki, o intensywnym orzechowym smaku.
  • Grecja- KALAMATA- z Kalamaty, ciemnofioletowe, smak od lekko cierpkiego po delikatnie owocowy (u mnie zagościły lekko cierpkie).Pisząc ten post zjadłam już kilka owiniętych w serze.
Jakie są dostępne i jak je wykorzystać?

Zielone oliwki- nadziewane czerwoną papryką, anchois, cebulką, korniszonem, chilli albo czosnkiem.
Czarne oliwki- nadziewane serem pleśniowym, szynką, cytryną, ostrą papryką, jalapeno.

Oliwki mogą być dodatkiem do mięs, wędlin, ryb, makaronów, risotto, spaghetti i sałatek.

A Wy macie jakieś ulubione oliwki? Czarne czy zielone? I do czego najchętniej używacie?

Źródło: farmacjaija

Komentarze