Zielone atrakcje Łódź i okolice (Arboretum w Rogowie)


Chciałabym cię dzisiaj zabrać w miejsce ciche, ustronne i przede wszystkim zielone. Złapiesz tutaj łyk świeżego powietrza, poprzechadzasz się leśnymi ścieżkami. A jeśli pójdziesz w towarzystwie, będziesz miał świetną okazję do nadrobienia rozmów w pięknym otoczeniu. Zapraszam cię na spacer po parku, lesie i ogrodzie w jednym!

Wakacje to najlepszy sezon aby spędzić czas na powietrzu. Aktywność fizyczna jest zawsze na plus, dlatego zdrowiwlodzi wylądowało w Arboretum w Rogowie. Las, dużo drzew, kwitnących magnolii i innych zielonych cudów natury znajdziesz właśnie tam. 




Dojazd do arboretum jest dość dobrze oznaczony, im bliżej celu, tym węższe drogi podmiejskie. Możesz tam trafić samochodem lub pociągiem. Będąc na miejscu wjeżdżasz na parking, oznaczony, duży, płatny. Opłata jest całodniowa, nie jest wygórowana. Na parkingu są także stojaki na roweru, gdybyś akurat wybrał/-a się rowerem, zawodowy kolarzu. :) 

Po wypakowaniu się na parkingu, idziesz ścieżkami, które otaczają bursę, kort tenisowy i dziedziniec wprowadzając bezpośrednio do bram lasu. Przed wejściem wykupujesz bilet wstępu (osoba dorosła, 10 zł), maluchy bezpłatnie (w wieku poniżej sześciu lat). Tutaj możesz kupić także przewodnik, pamiątki, "zaczerpnąć języka". A kartę płatniczą zostaw w domu. 



I już na początku spaceru spotykają cię rozwidlenia na prawo/lewo/na wprost. Czy pójdziesz do alpinarium, lasów eksperymentalnych czy do sanitariatów. Drogi są dość szerokie, w razie mijania większych grup nie stanowi to problemu dla nikogo. Mnóstwo osób z wózkami i małymi dziećmi świadczyłoby także o tym, że poruszanie się po nawierzchni dróżek również nie należy do najtrudniejszych. 
Rodzaje nawierzchni jakie spotkaliśmy podczas swojego spaceru możesz ocenić po zdjęciach. Piszę o tym przede wszystkim dlatego, że osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, z dziećmi w  spacerówce czy starsi będą po prostu przygotowani. 





Co kilkadziesiąt metrów możesz spokojnie przysiąść i odpocząć. Zjeść posiłek, złapać oddech. Ławek starczało dla każdego turysty. Przy każdej z nich lub w jej niedalekim sąsiedztwie są kosze na odpady. 


 


W alpinarium jest woda, skalniki, grządki, oczka wodne, a nawet huśtawka, jednak o niej za chwilę. Oczy i uszy cieszy ten obszar. Jak pisałam na facebooku (tu jest link do filmiku, zobacz), tak właśnie widać i słychać relaks! Zajrzyj w to miejsce. 


 

Pisałam wam o polanie z huśtawką, wspaniałe miejsce. Dlaczego? Jesteś w otoczeniu wysokich drzew, polanki, i bujasz (się). Jest tak miło, tak sentymentalnie, tak dziecinnie i beztrosko. Nie muszę tłumaczyć tego uśmiechu. :) 


 


Oprócz alpinarium, znajdziesz na terenie także leśne powierzchnie doświadczalne oraz kolekcje dendrologiczne. Niektóre okazy naprawdę zapierają dech w piersiach. Na każdym okazie widnieje tabliczka, opis drzewa, rośliny, pochodzenia, rok zasadzenia. Takie ciekawostki mogą przybliżyć świat zielonych tworów dzieciom ale i dorosłym. Sami odgadywaliśmy niektóre nazwy, a staż wzrostu drzew budził niemałe zainteresowanie. 


 


Mnóstwo motyli, ptaków, wiewiórek coś co przybliża arboretum do parku ale jego powierzchnia jest tak duża, że szybko zapominasz o tym, co masz pod domem. I idziesz dalej, żeby zobaczyć, doszukać się czegoś jeszcze. Powierzchnia arboretum ma ponad 53 ha. 




Bardzo licznie występujące w arboretum sosny, świerki, graby to pozostałości po terenie leśnym, mają aż 150 lat!

Sanitariaty.
Wątek, który dla dorosłych nie stanowi kłopotu, jednak z maluchami może być mniej wygodnie. Niestety nie dotarłam do miejsca z przewijakiem dla niemowląt. Zatem zabawa w "sytuacji awaryjnej", przypada na naturę. No cóż dzieciom, to chyba każdy wybaczy. 

Mam nadzieję, że ilość zieleni zrobiła dobrze twoim oczom. Pojedź tam, sprawdź, odetchnij! 

Więcej informacji o godzinach otwarcia, o kolekcjach botanicznych, ogrodzie etc. znajdziesz na stronie głównej lub na facebooku



Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa. 




Komentarze