Gdy mleko krowie nie służyMleko, biały, kredowy, płyn z którym problemy miałam od dziecka. Najpierw, z opowieści Mamy, nie przyjmowałam go prawie wcale. Cóż za wyczyn wykarmić niemowlaka,kiedy źle toleruje mleko.
Przyszedł czas na wiek nastoletni, kiedy stwierdziłam,że zrobię drugie podejście. I udało się. Wypijałam po litrze mleka prawie na raz.
Naprzykrzające się wzdęcia brzucha i zmiany skórne, popchnęły mnie do pewnego przedsięwzięcia. Zrobiłam testy na nietolerancje pokarmowe,podczas jednego ze szkoleń w zakresie dietetyki. I jak już zapewne się domyślacie, w wynikach pojawiło się to: MLEKO krowie =NIETOLERANCJA.
Podkreślam,że były to testy na nietolerancję, a nie alergię. O różnicach, często znaczących, możecie przeczytać tutaj. I tak mleko krowie poszło w odstawkę. Ale na szczęście są jakieś zamienniki, jeśli komuś ciężko rozstać się z mlekiem. Z pomocą przychodzi np.: mleko sojowe.

Dla kogo:
 • dla wegan
 • osób z nietolerancją laktozy
 • osób ze skazą białkową
Plusy:
 • mleko sojowe jest sycące, w porównaniu z innymi zamiennikami mleka krowiego,
 • soja uznana jest za białko pełnowartościowe (zawiera pełen zestaw aminokwasów, który wpływa na budowę tkanki mięśniowej),
 • sprawdza się doskonale w diecie osób aktywnych fizycznie (za sprawą punktu powyżej),
 • nie zawiera laktozy ani cholesterolu.
Minusy:
 • soja to produkt modyfikowany genetycznie, może nie wszystkie uprawy takie są, ale podobno o niemodyfikowaną coraz trudniej...
 • mleko sojowe zawiera fitoestrogeny, mają zbliżone działanie do kobiecych hormonów,
 • wysokoprzetworzona soja, konkretniej izoflawony soi, mogą powodować ryzyko wystąpienia raka piersi, 
 • soja jest ciężkostrawna.
Moje wrażenia na temat mleka są mieszane, z jednej strony modyfikowana soja, z drugiej niwelowanie nieprzyjemnych wzdęć. Po jednej stronie różnica w cenie, po przeciwnej korzyści zdrowotne. Jedno jest pewne, smaku krowiego mleka, w moim przekonaniu, soja nie przebije. 

To tylko kilka argumentów za i przeciw. Pijecie mleko sojowe? I jakie jest Wasze zdanie na jego temat, które argumenty bardziej do Was przemawiają?

Komentarze

 1. o teraz to już ze wszystkiego mleko można zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to "najgęstsza" opcja wśród zamienników na mleko krowie się trafiła. :)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. I trzeba zaznaczyć, że dzieci z alergią na białko mleka krowiego, często też mają na mleko sojowego, więc nie zawsze jest wyjściem z sytuacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, tak jest w przypadku dzieci i alergii. Sugerując się jednak nietolerancją białek mleka krowiego, mleko sojowe to skuteczny zamiennik.

   Usuń
 4. Nie smakuje mi, więc nie piję a w dodatku jestem dość wybredna do nabiału więc łatwo nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytaliście, byliście tutaj, to dajcie znać. Dziękuję za Wasze komentarze.