Gutter oil czyli olej z odzysku.

Czy ktoś z Was zastanawiał się w jaki sposób pozyskiwać można olej spożywczy? W dwóch prowincjach chińskich poddano recyklingowi zużyty olej pobrany z frytownic z restauracji, kratek ściekowych czy odpadów poubojowych. Istnieje jeszcze bardziej drastyczna wersja poboru takiego oleju...
podobno pozyskiwano go również z odrzuconych wcześniej części zwierząt, skórek, organów, mięsa przeterminowanego.Następnie gotowano w wielkich kadziach w celu otrzymania oleju.

Zanieczyszczony olej, tzw. gutter oil to w dosłownym tłumaczeniu olej z rynny.


Produkcja tego oleju uwzględnia ograniczone techniki filtracji, gotowania, rafinacji oraz usunięcia zanieczyszczeń. Potem taki olej sprzedawany jest jako alternatywa (tańsza oczywiście) dla zwykłego oleju jadalnego.

Szacuje się,że 1 na 10 posiłków w lokalu chińskim niższej kategorii przyrządzany jest na tym właśnie oleju z odzysku.

Jeden z oskarżonych o sprzedaż i produkcję substancji zagrażającej zdrowiu i życiu został skazany na dożywocie. Sprzedał on w przeciągu 3 lat olej wart 50 mln PLN. Z kolei inny oskarżony sprzedał olej o wartości dwukrotnie większej, rozprowadzając go m.in wśród firm farmaceutycznych oraz producentów pasz dla zwierząt.
Oskarżonych w tej sprawie było dwudziestu, i co ciekawe żaden z nich nie odwołał się od wyroku.

Obecnie Szanghajski Komitet Bezpieczeństwa Żywności chce przetwarzać "olej jadalny" na biodiesla (paliwo zasilające pojazdy).To już chyba zdrowsze rozwiązanie?2 komentarze:

  1. Aż mi się niedobrze zrobiło... Przerażające jest co można czasem nieświadomie zjeść, ale jeszcze bardziej przerażające jest to, do czego ludzie muszą się czasem posuwać, żeby być w stanie godnie żyć...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. we mnie film wzbudza podobne przemyślenia.

      Usuń

Jeśli przeczytaliście, byliście tutaj, to dajcie znać. Dziękuję za Wasze komentarze.