Rybka na ryżu różowym


No i jest. Zamiast NIC  na dwa dni, jest COŚ na jeden dzień :) Ryba grillowana, z mieszanką ryżu czarnego i różowego, a także polski akcent- marchewka z pietruszką. Właściwie jest to opcja obiadowa, w moim przypadku zabrana do pracy. Obfity posiłek, przydatny w dniu 12-godzinnej wyprawy poza dom.A co to za rybka i czemu właśnie ona?

Do tego dania użyłam ryby okoń (świeżej), mieszanki ryżu i marchewki i natki z pietruszki. Z przypraw tylko soli i pieprzu ziołowego.Rybę należy oczyścić przed grillowaniem. Jeśli ktoś bardzo lubi słodką marchew to można posypać cukrem,ale według mnie nawet dla lubiących słodki smak sama marchew wystarczy. Poza tym po co dodawać sobie kalorii w postaci cukru?

Rybkę grillowałam ok.10 minut każdą (a były aż 2 :P ), ryż ugotowałam w wodzie (nieosolonej), zajęło to ok.25 minut. Marchew surową starłam na tarce o najmniejszych oczkach (2 duże marchewki) i prawie cały pęczek natki, żeby przełamać słodycz pomarańczowego warzywa czymś ostrzejszym.Z uwag obróbki dodam: 
niech nie zdziwi Was kolor wody jaki uzyskacie podczas gotowania, przypominający wodę po buraczkach. Dodatkowo producent zalecał aby tę odmianę ryżu przyrządzać następująco: doprowadzić wodę do wrzenia, wsypać 1 szklankę ryżu na 2 szklanki wody, i zmniejszyć płomień gazu na mniejszy.

Informacje dietetyczne:
1 porcja to: okoń (150g), ryż (suchy 50g), marchew (100g). Surówka z marchwi pojawia się w tym zestawie ze względu na łagodny słodki smak ryżu różowego.

Wartość energetyczna dla 1 porcji:

  • Energia: tylko 315 kcal!
  • Białko: 32,6 g
  • Tłuszcz: 2,4 g
  • Błonnik: 8,4 g
  • Potas: 977 mg
  • Witamina A: 1727 mg
Wartość kaloryczna tego posiłku jest naprawdę zaskakująca, zważywszy na sytość jaką dostarcza. Okoń jest rybą chudą, choć w tej niewielkiej ilości tłuszczu, zawiera też tłuszcz nasycony. Dużą porcję magnezu dostarcza nam ryż, to prawie 1/3 zalecanej dawki, w jednym posiłku. Potrawa jest również wysokobiałkowa, tutaj wpływ mają przede wszystkim ryba i ryż. Ilość błonnika to 30% dziennego zapotrzebowania dla osoby zdrowej. Poziom witaminy A dla osób dorosłych pokryty jest w 57% RDA!

Myślę jeszcze o zakąsce z tym ryżem i również z rybą, ale przyrządzonej w bardziej azjatycki sposób....

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli przeczytaliście, byliście tutaj, to dajcie znać. Dziękuję za Wasze komentarze.