Bratek

Ziele bratka dla skóry i przemiany materii.
Bratek (Viola tricolor) to roślina o wysokości 10-20 cm. Kwiaty bratka, nazywana trójbarwnym fiołkiem, przypominają bratki uprawiane w ogrodach, ale ich kwiaty są mniejsze, w kolorach: fioletowy, żółty i biały.
Zbioru ziela dokonuje się dwukrotnie w ciągu roku (maj- czerwiec, jesienią). Surowcem leczniczym są zielone części rośliny i kwiaty po wysuszeniu.Ziele bratka to bogate źródło flawonoidów: wiolantyny (glikozyd apigeniny) oraz rutyny (glikozyd kwercetyny). W zielu są też saponiny, salicylany, kumaryny, witamina C oraz beta-karoten.

Bratek dla nastolatków i dla osób z zaburzeniami materii.

Picie naparu z bratka działa oczyszczająco na skórę, jego działanie jest kompleksowe poprzez efekt moczopędny, antyoksydacyjny oraz przeciwzapalny. Zawarte w nim flawonoidy działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Bioaktywne związki naparu przyśpieszają usuwanie toksyn z organizmu.

Bratek jest również stosowany w zaburzeniach przemiany materii. Działanie diuretyczne  i ogólnie odtruwające jest wykorzystywane w terapii przewlekłych chorób metabolicznych :
  • reumatyzmie
  • dnie moczanowej
  • dermatozach (łuszczyca, egzema)
  • niektóre choroby serca przebiegające z obrzękami 
  • lek uzupełniający w leczeniu nadciśnienia
  • WSKAZANY W: miażdżycy, osłabieniu mięśnia sercowego i podwyższonym ciśnieniu krwi
Rutyna zawarta w bratku uszczelnia śródbłonek naczyń krwionośnych, i dlatego można też go stosować w wylewach skórnych, tzw.: pajączkach.
Saponiny zawarte w bratku mają działanie wykrztuśne, stąd jego zastosowanie w chorobach dróg oddechowych, np. suchy kaszel.

PRZECIWWSKAZANIA: zakrzepica, wielopłytkowość, nadwrażliwość na salicylany.
Źródło: www.farmacjapraktyczna.pl


Komentarze