DIETA

Narkotyki w pożywieniu 

Słów kilka o cukrze, tłuszczu i czekoladzie.

Nauka coraz częściej dowodzi o związku pomiędzy tym, co spożywamy a naszym zachowaniem.To,co znajduje się na talerzu może wpływać na nasze reakcje czy zdolności intelektualne. Czy dieta zatem może zmienić kolej naszego życia?

CUKIER
Spożycie smacznego jedzenie, wywołuje reakcje w naszym mózgu z udziałem neuroprzekaźnika jakim jest dopamina, związanej z odczuwaniem przyjemności i pożądania. Taki mechanizm pojawia się podczas konsumpcji potraw słodkich, słonych oraz tłustych. Wszystkie smaki związane są z potrawami pożywnymi i sycącymi.
W całej przyjemności jedzenia nie byłoby nic złego gdyby nie fakt, że jest to efekt działania tzw.: układu nagrody, który jest ukryty głęboko w mózgu.Ten mechanizm jest pobudzany przez jedzenie, ale i większość narkotyków tj. heroina czy kokaina. Wnioskuje się,że objadanie chipsami, frytkami, słodkimi napojami może być nałogiem.
"Sądzimy,że osoby otyłe popadają w uzależnienie od wysokokalorycznego jedzenia.Dochodzi u nich do trwałego przeprogramowania mózgu"- prof.Jonathan Seckl, University of Edinburgh.Stąd zachowania osób otyłych podczas zbliżającego się napadu głodu są podobne do tych, które przejawia narkoman potrzebujący kolejnej dawki narkotyku. Jedzenie słodyczy daje nam pewnego rodzaju energię, ale tylko na chwilę, potem czujemy się ospali i spada nam koncentracja.
Cukier szybko znika z krwiobiegu,  czujemy się nerwowi, głodni i kolejny batonik znowu zjedzony, w poszukiwaniu zaspokajacza przyjemności, pragnienia...i koło się zamyka.

CZEKOLADA
"W czekoladzie- oprócz kofeiny- znajduje się także fenetylamina (działająca podobnie do amfetaminy) i anandamid (podobny do składników marihuany).Wszystkie te produkty mogą wprowadzić nas w ekscytację lub błogi nastrój."


Oczywiście nie mówi się silnym uzależnieniu, ponieważ istotna jest dawka spożytego pokarmu.
Przedstawiam ten problem w oparciu o jedno z czasopism naukowych, które podjęło szerszą dyskusję o tym, jak reaguje organizm, po spożyciu pewnych posiłków. Są wśród nich takie, które pretendują do depresji, halucynacji, ale jak wcześniej wspomniano decyduje dawka.
Źródło:
Focus 6/2013/ "Myślisz tak, jak jesz.Dieta kształtuje twój światopogląd."
www.jegostrona.pl
www.facebook.plKomentarze